Encyclia radiata
Synonim: Epidendrum radiatum Lindley, Epidendrum marginatum Link, Anacheilium radiatum (Lindl.) Pabst, Moutinho & A.V. Pinto 1981 Mexico Type. Obecnie obowiązującą nazwą jest Anacheilium radiatum, jednak ze względu na powszechnie stosowane stare nazewnictwo umieszczamy ją pod nazwą Encyclia.
Występowanie:
Meksyk, Gwatemala i Honduras. W Meksyku rośliny występują w stanach Chiapas, Oaxaca, Puebla, San Luis Potos, Tabasco i Veracruz. W Gwatemali występują w północno-wschodnim regionie Petén, a także spotkano je w ruinach Tikal. Spotyka się je w dębowych, dębowo-sosnowych, lub wiecznie zielonych tropikalnych lasach, na wysokościach 150-2000 m.
Klimat:
Skrajne zarejestrowane temperatury to 32°C i -1°C. Średnia wilgotność waha się od 50% zimą do 70% latem i jesienią. Opady od 8 mm w okresie od grudnia do marca do 160 mm przez całe lato. Średnie temperatury (dzień/noc) od 21,1/6,7°C w styczniu do 26,1/13,2°C w maju. Okres kwitnienia: Może kwitnąć w ciągu całego roku, z maksimum przypadającym latem.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W siedlisku naturalnym rośliny te kwitną wiosną i latem na przyrostach z poprzedniego roku.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to średni do dużego storczyk epifityczny o wzroście sympodialnym, osiągający 21-46 cm wysokości, z przyrostami oddalonymi od siebie o około 2 cm.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają 7-11 cm długości i 2-5 cm szerokości. Eliptyczne do wąsko jajowatych lub maczugowatych pseudobulwy są nieco spłaszczone, zwykle wyraźnie rowkowane i często przy podstawie mają nóżkę.
Liście:
Liście mają 12-35 cm długości i 1,4-3,0 cm szerokości. Na wierzchołku każdej pseudobulwy wyrasta 2-4 wydłużonych do paskowatych lub podłużno lancetowatych liści. Liście są dość skórzaste, a ich wierzchołki tępe.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma 7-24 cm długości wraz z szypułką i końcowym gronem. Szypułka jest gruba, wyprostowana i ma kilka cienkich, suchych łusek o długości 0,3-1,0 cm. Kwiatostan wyrasta na wierzchołku ostatnio dojrzałej pseudobulwy, która wyrosła w poprzednim sezonie wegetacyjnym.
Kwiaty:
4-12. Kwiaty są okazałe, pachnące, mają ok. 3 cm średnicy, płatki obu okółków są kremowe, a skierowana do góry warżka ma purpurowe smużki. Płatki obu okółków mają 1,5-2,0 cm długości. Eliptyczne płatki okółka zewnętrznego są szeroko zakończone i mają 0,5-0,7 cm szerokości. Eliptyczne do jajowatych płatki okółka wewnętrznego są ostro zakończone i mają 0,8-1,1 cm szerokości. Dość duża, zaokrąglona warżka ma 1,0-1,3 cm długości, 1,3-2,0 cm szerokości, jest połączona z prętosłupem na długości ok. 0,4-0,5 cm, czyli do połowy długości prętosłupa. Blaszka warżki jest opisywana jako zmienna, trójkątna lub nerkowata, z podstawą kwadratową lub sercowatą, jej brzegi są lekko pofalowane i mniej lub bardziej ponacinane na środku wierzchołka. Zgrubienie przy podstawie warżki jest gładkie. Gruby prętosłup ma 0,8-1,0 cm długości i ząb na środku, który dochodzi do szerokiego, wachlarzykowatego, nieregularnie rozciętego, języczkowatego wyrostka. Choć E. radiata jest podobna do innych "muszelkowatych" storczyków z tego rodzaju, to jest odróżnialna dzięki zębowi na środku prętosłupa, który jest postrzępiony na wierzchołku. Ma także rozcięcie na zaokrąglonym wierzchołku warżki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |